Jean Paul Sartre powiedział, że sztuka jest zaiste nie chlebem, lecz winem życia … i jak spragnieni jesteśmy tego napoju mogliśmy się przekonać podczas  wernisażu Janusza Langer ART Studio -Warsztat, który odbył się w Gminnej Bibliotece  w Zbrosławicach.

Janusz Langer to artysta, który tworzy malarstwo olejne, akwarele oraz rysunek tuszem,  ale także drewniane rzeźby w kształcie monolitów, niewielkie meble eksponujące naturalną strukturę drewna.

Urodzony w Gliwicach, gdzie ukończył Politechnikę Śląską, swoje życie artystyczne  zaczął rozwijać  będąc w Zurichu i Dublinie.  Wrócił do kraju w 2022 r i od tego czasu całkowici poświęca się sztuce mieszkając w Przezchlebiu.

Malarstwo artysty to surrealizm i ekspresjonizm, zanurzone w symbolikę, fantastykę pełną  postaci, skomplikowanych treści, podkreślone kolorem mroczne nastroje.

Dopełnieniem światów w jakie nas wprowadza był akompaniament  duetu braci Dzwonowskich, muzyka ta towarzyszyła podczas aktu tworzenia dzieł.

Choć nie jest to malarstwo dla szerokich rzeszy odbiorców, jest to malarstwo wymagające innego odbioru rzeczywistości i estetyki, są to inne formy przeżywania i doświadczania świat,  jednak  nie oznacza to braku zainteresowania. Biblioteka przekształcona w galerię sztuki szczelnie zapełniła się gośćmi, artystami, sympatykami sztuki oraz mieszkańcami, czyli różnoraką widownią słuchająca muzyki i podziwiająca prezentowane obrazy.

Cieszymy się, że udało się nam przybliżyć państwu twórczość  jednego z naszych sąsiadów, pokazać rodzaj sztuki, który wydawałaby się że jest elitarny, zarezerwowany dla wąskiej grupy odbiorców.

Swoim uczestnictwem pokazaliście państwo, że potrzebny jest  nie tylko chleb ale również surrealistyczne wino życia …

Mamy nadzieję , że ten znakomity wernisaż jak i zainteresowanie wokół niego pozwoli nam na przygotowanie kolejnych wystaw.

[Galeria zawiera zdjęcia zrobione podczas wernisażu artysty: Janusz Langer, w dniu 23.03.2024r.]